aneta jankowska

Witamina A – cenne wsparcie dla zdrowia i urody

2019-04-04medycynazdrowiewitaminy

Zdrowa dieta to moc witamin, dzięki którym nasz organizm może sprawnie funkcjonować. Wartościowe menu będzie jednocześnie cennym wsparciem dla tych, którzy w naturalny sposób chcą zadbać o swój wygląd.

Wśród tych witamin, które mają ogromny wpływ na stan naszej skóry, rolę wyjątkowo ważną odgrywa witamina A. Co warto wiedzieć na jej temat? Na jakie korzyści mogą liczyć te osoby, które włączą do swej diety produkty będące dobrymi źródłami tej substancji?

Witamina A, znana też jako retinol oraz beta-karoten, ma ogromny wpływ na nasz organizm. Jej dobrymi źródłami są takie produkty, jak: jaja, nabiał, tłuste ryby morskie oraz wątroba. Witaminę A można też znaleźć w zielonych, pomarańczowych i czerwonych warzywach, takich jak: szpinak, marchew, dynia czy pomidory. Dlaczego warto po nie sięgać?

Zdrowa dieta, w której witamina A będzie się pojawiała w odpowiednich ilościach, może nas uchronić przed licznymi problemami ze wzrokiem. Warto tu pamiętać, że niedobór tej substancji skutkuje takimi dolegliwościami, jak wysychanie spojówek czy zwiększona łamliwość paznokci.

Łuszczyca, rogowacenie dłoni i stóp – oto dalsze konsekwencje diety, w której produkty będące źródłem witaminy A pojawiają się zbyt rzadko. Warto tez pamiętać, że niedobór tej substancji jest jedną z głównych przyczyn tzw. „kurzej ślepoty”, czyli niezdolności funkcji wzroku po zapadnięciu zmierzchu.

Jak witamina A może chronić naszą skórę? Zdrowa dieta, w której ta substancja będzie się pojawiała w odpowiednich ilościach, pomoże nam chronić skórę przed szkodliwą działalnością wolnych rodników oraz przed tymi uszkodzeniami, za rozwój których odpowiadają czynniki atmosferyczne.

Pamiętajmy, że im bardziej zanieczyszczone powietrze nas otacza, tym większa podatność na takie problemy skórne, jak przebarwienia lub przedwczesne zmarszczki.

Sięganie po produkty spożywcze, zawierające spore ilości witaminy A, może nas przed takimi problemami skutecznie zabezpieczać. Warto zatem po nią sięgać regularnie, zarówno ze względu na swe zdrowie, jak i urodę.