aneta jankowska

Kiedy udać się do neurochirurga

2018-12-20zdrowiemedycynalekarz

Według powszechnego mniemania neurochirurg w trakcie swojej pracy trudni się głównie usuwaniem guzów nowotworowych z mózgu bądź też zwyrodnieniami kręgosłupa. To jednak w żadnym razie nie jest kres funkcji, jakie jest w stanie wykonać ten lekarz specjalista.

Specjalista neurochirurg to nie tylko operacje

Jego wiedza przydaje się bowiem też przy rozmaitych złamaniach, przy leczeniu pacjentów po wypadkach lub też tych z obrażeniami głowy. Specjalista ten jest również wzywany w przypadku, kiedy zachodzi ewentualność urazu rdzenia kręgowego.

To w żadnym razie nie jest jeszcze kres możliwości, kiedy wykorzystywana jest wiedza tego specjalisty. Warto bowiem sobie uzmysłowić, że neurochirurg może również być proszony o rozmaite konsultacje względem stanu zdrowia pacjenta.

Najczęściej dochodzi do tego w przypadku, kiedy pojawiają się:

  • samoistne krwawienia śródczaszkowe,
  • chorujący na dyskopatię,
  • zmiany naczyń krwionośnych mózgu,
  • udary.

Większość wymienionych przypadłości wiąże się z interwencją operacyjną tym samym wręcz wskazane jest, aby jeden lekarz towarzyszył pacjentowi aż do rehabilitacji pooperacyjnej. Nieustanne zmienia się zakres obszarów, jakich może uczestniczyć neurochirurg.

Polscy neurochirurdzy cenieni na świecie

Zatem wskazany jest tu stały rozwój i chęć podnoszenia swoich umiejętności. Nasi neurochirurdzy skwapliwie z ego korzystają i tym samym stają się oni w coraz większym stopniu cenieni w świecie. Tym samym trudno być zaskoczonym faktem, iż udało się u nas skutecznie przeprowadzić pionierskich operacji.

Ten fakt tylko rozsławia nasze ośrodki medyczne. Ogólnie te sukcesy to nie tylko głód wiedzy i potrzeba samorealizacji, lecz również wytężona praca. Oczywiście środowisko neurochirurgiczne posada również swoje bolączki, a jedną z kluczowych jest, chociażby brak optymalnej ilości specjalistów.

Na skutek tego nie jest taka znów rzadkością konieczność przetransportowywania pacjentów do innych placówek. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że jest to mocno problematyczne i znacznie wydłuża czas pomocy medycznej, a do tego gmatwa to sam proces leczniczy. Co więcej, może to również odbić się na komforcie pacjenta.