Strona główna - Biblioteka - Świetlica - Stacja meteo - Koło astronomiczne ALBIREO - UKS Junior - Galeria
menu

Licznik odwiedzin

Darmowy licznik odwiedzin

Ksiądz Walenty – patron naszego gimnazjum

 


 

Ksiądz Walenty – patron gimnazjum- to postać na wpół legendarna, która na stałe wpisała się w karty historii naszej wsi. Pierwsza wzmianka o tym niezwykłym kapłanie pochodzi dopiero z roku 1719 z protokołu powizytacyjnego ks. biskupa Eliasza von Sommerfelda. Nie wymienia się w niej jednak imienia księdza, który w roku 1433, mimo szalejących na Śląsku wojen husyckich, pospieszył do chorej kobiety mieszkającej w nieistniejącej już dzisiaj osadzie Bijasowice leżącej nieopodal Jankowic. Kolejne źródła dotyczące księdza pochodzą z prac: Karola Miarki „Husyci na Górnym Śląsku” (1865), Augustyna Weltzla „Historia miasta Żory na Górnym Śląsku” (1888) i z artykułu zamieszczonego w Schlesisches Kirchenblatt (1875), księdza Władysława Długołęckiego „Parafia Jankowicka i jej pamiątki według źródeł historycznych i podania ludowego” (1900)  i kilku innych. Wydarzenia związane z osobą księdza Walentego takie jak: ukrycie Przenajświętszego Sakramentu w dziupli starego dębu, śmierć kapłana z rąk husytów oraz odnalezienie Hostii, możemy rozpatrywać w kategoriach cudu Eucharystycznego. Ten jankowicki cud związany z posługą kapłana zmierzającego z Chrystusem do chorej kobiety nie jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w historii kościoła.

Dzisiejsze Jankowice budują swoją wizję na osobie księdza Walentego. Studzienka, miejsce śmierci kapłana oraz kościół, który wybudowano w miejscu, gdzie rósł legendarny dąb, stanowią obecnie Sanktuarium Najświętszego Sakramentu - jedno z nielicznych w Polsce. Ksiądz Walenty poza tym, że został patronem naszego gimnazjum, jest osnową wielu szkolnych programów i projektów. Stał się także bohaterem licznych publikacji, które ukazały się staraniem miejscowej społeczności. To Genius loci magicznych Jankowic, gdzie trwa i rozwija się niezwykła cześć dla dzielnego kapłana. Studzienka, jeśli uznać legendę za prawdziwą, a co do tego w Jankowicach nikt nie ma wątpliwości, jest także grobem księdza Walentego. Tutaj husyci zabili kapłana a świadek wydarzenia złożył ciało męczennika w prowizorycznym grobie. Próba wydobycia zwłok i przeniesienia ich na cmentarz w Rybniku nie powiodła się, gdyż ciała nie odnaleziono a z ziemi wypłynęło źródełko wody uznawanej do dzisiaj za świętą. W Studzience na przełomie lat powstawały obiekty sakralne: krzyż, stacje drogi krzyżowej, trzy groty a przede wszystkim kaplice - pierwsza w roku 1895 a po niej, z powodu zniszczeń, kolejne. Obecna swoim wyglądem nawiązuje do dawnych. W jej wnętrzu umieszczono między innymi figurę księdza Walentego, kilka obrazów związanych z bohaterem a nieopodal tablicę informacyjną opisującą jankowicką legendę i kolejne etapy rozwoju tego świętego miejsca.

 

Podanie ludowe o Księdzu Walentym

Podanie o Księdzu Walentym nawiązuje do roku 1433, kiedy husyci napadli na Górny Śląsk.

Pewnego razu chora kobieta, prawdopodobnie po połogu nie mogąc wrócić do zdrowia zażądała księdza. Jej biedny małżonek udał się więc do Rybnika i poprosił o kapłana z Panem Jezusem. Kapłanem tym miał być ks. Walenty, który z radością pośpieszył do ciężko chorej. Niestety jego misja zakończyła się tragicznie. Na wzgórzach jankowickich dostrzegli go husyci, którzy od razu ruszyli za nim w pogoń. Walenty nie zamierzał przed nimi uciekać. Poprosił tylko Boga, aby hostia nie dostała się w ich ręce, a tym samym nie uległa zbeszczeszczeniu. Bóg wysłuchał jego modlitw. Walenty dostrzegł bowiem dąb z wielką i przestrzenną dziuplą, w której ukrył Pana Jezusa. W tym czasie husyci otoczyli go już ze wszystkich stron, a następnie ściągnęli z konia i zabili. Pochówku ks. Walentego dokonał świadek jego śmierci zwany „chłopkiem”, który wykopał mu grób i złożył w nim jego ciało. Po opuszczeniu przez husytów Śląska wspomniany „chłopek” poinformował miejscową ludność o tym, co widział i uczynił. Po przybyciu na to miejsce jankowiczan z grobu wytrysnęła woda, która jak się później okazało miała właściwości lecznicze. Na pamiątkę tych wydarzeń miejsce to nazwano Studzienką i wybudowano grotę.

 

Info

Linki

                                                                                                                                                                   Szablon pochodzi ze strony www.d4u.glt.pl