INFORMACJE

„Książka jest niczym ogród,

który można włożyć do kieszeni”.

                                                                  chińskie przysłowie

   

 Corocznie w październiku obchodzone jest Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek i bibliotekarzy, a poprzez to święto zwraca uwagę na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły. W tym miesiącu organizowane są różne akcje promujące czytanie książek wśród dzieci i młodzieży. Hasło tegorocznego święta brzmi:
          „Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”.

                  Październik to miesiąc, w którym wypada choć na chwilę zajrzeć do biblioteki szkolnej,

 …dlatego  uczniów gimnazjum zapraszam do wzięcie udziału w następujących akcjach:

·        I Ty wzbogać zbiory biblioteki szkolnej

Książka leżąca na półce w Waszym domu jest bezużyteczna. Może tak stać latami i nikomu nie przynosić pożytku. Jednak zyskuje życie, gdy jest czytana lub przeglądana, gdy stale ktoś z niej korzysta. Dlatego zachęcam do przejrzenia domowego księgozbioru i  książek, po które już nie sięgamy. Dajmy szansę innym  na ich przeczytanie. Dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.

·        Młody literat

Z pewnością wśród Was są osoby piszące wiersze lub opowiadania. Proponuję, aby swoją twórczością  podzieliły się z nami. Być może dzięki temu pod koniec roku szkolnego da się nam  „stworzyć”   gimnazjalny tomik literacki.

-Wasze prace muszą być podpisane imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem.

- Tekst musi być wydrukowany w formacie A4.

·        Aforyzm o bibliotece lub książce

Ułóżcie na wesoło lub na poważnie powiedzenie, sentencję lub złotą myśl na w/w temat. 

·        Logo biblioteki

To kontynuacja ubiegłorocznej edycji tego konkursu. W pracach konkursowych ważne są takie czynniki jak estetyka wykonania i pomysłowość.

·        ,,Przysłowie prawdę ci powie”

 Zilustrujcie  dowolne przysłowie związane z czytaniem lub książką. Możecie również ułożyć własne. Celem konkursu jest pogłębienie stopnia znajomości przysłów i powiedzeń polskich i zagranicznych, kształtowanie umiejętności korzystania ze źródeł wiedzy i pobudzenie uczciwej rywalizacji wśród gimnazjalistów.

 ·        Plakat reklamujący ulubiona książkę lub film

         W dowolnej formie plastycznej zareklamuj książkę wartą przeczytania lub film warty obejrzenia.

 

Wasze prace muszą być podpisane imieniem i nazwiskiem.

Format pracy dowolny.

  

Z okazji tak ważnego w życiu szkoły święta w miesiącu październiku odwiedzi nas Pani Regina Sobik- jankowicka pisarka i poetka. Będzie to okazja do bliższego zapoznania się z twórczością tej  lokalnej autorki i z jej osiągnięciami oraz sukcesami nie tylko na terenie Polski . O dokładnej dacie zostaniecie poinformowani w późniejszym terminie.